Sıfır Araç Satın Almak Yerine Filo Kiralamak Mantıklı mı?

Sıfır Araç Satın Almak Yerine Filo Kiralamak Mantıklı mı?

Şirketler için sorun haline gelen durumlar birisi de ihtiyaçları olan araçları nasıl temin edecekleridir. Bunun için iki seçenek mevcuttur: araç kiralamak ya da satın almak. Birçok işletme ise hala araç kiralama konusunda kararsızdır. Ancak diğer taraftan daha güçlü bir bilançoya sahip olmanın ve riskleri minimize etmenin araç kiralamaktan geçtiğinin farkında olanların sayısı da az değildir. Çünkü filo kiralama sayesinde şirketler aylık sabit ödemeler ile giderlerini düzenleyebilmekte ve kiralama faturalarındaki KDV kalemini gider gösterebilmektedir. Bu anlamda satın almak yerine araç kiralamak çok daha avantajlıdır. Ancak hala kararsızsanız, araç satın alma ile kiralama arasındaki farklar konusunda bilgi sahibi olmanız karar vermeniz adına etkili olacaktır.

Filo Kiralama ile Araç Satın Alma Arasındaki Farklar

Özellikle araç ihtiyacınız dönemsel ise, filo kiralama Ankara hizmetinden yararlanmanız en ideal olanıdır. Çünkü zamanla ihtiyaçlarınız değişebilir, ticari araç kiralama ya da ekonomik sınıf araç kiralama ihtiyacınız doğabilir. Yine elinizdeki araç sayısı zamanla yetersiz kalabilir. Uzun dönem araç kiralama, bu anlamda esnek bir alan sunar ve herhangi bir alım-satım işlemi yapmadan araç ihtiyaçlarınızı karşılar. Bu sayede bütçenizi araç satın almak için kullanmak yerine işletmeniz için farklı yatırımlara yönelebilirsiniz.

Yine ihtiyacınızın araç kiralamak mı yoksa satın almak mı olduğunu belirlemek için aracın ne sıklıkla kullandığını da göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca aracı kimin kullanacağı da seçim yapmanız açısından oldukça önemlidir. Çünkü satın aldığınız aracın kullanım şekli, size negatif şekilde dönebilir ve aracı satmak istediğinizde zorlanabilirsiniz. Oysa uzun dönem araç kiralamada herhangi bir kaza yaşanmadığı sürece problem çıkmaz. Araçlar ihtiyaçlarınıza uygun olarak tahsis edilir ve araç ile birlikte sağlanan takip sistemleri sayesinde aracınızı anlık olarak takip edebilirsiniz. Böylece sürücü hataları ve yakıt tüketimi ile ilgili aksiyon alabilirsiniz. Araç satın almanız durumunda ise tüm bu sistemi kendiniz kurmanız ve farklı araç ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılamanız gerekir. Bu anlamda siz de filo kiralama hizmetinden yararlanabilir, uygun fiyatlı araç kiralama fırsatları ve rahat ödeme planıyla opsiyonel bir filoya sahip olabilirsiniz.