Filo Kiralamanın Şirketler İçin Sağladığı Vergi Avantajları

Filo Kiralamanın Şirketler İçin Sağladığı Vergi Avantajları

Filo kiralama, araç satın almak yerinde ihtiyaçlara uygun uzun dönem araç kiralama fırsatı sunan bir hizmettir. Şirketler ise filo kiralama hizmetinden yararlanarak pek çok avantaj elde etmektedir. Bu avantajların başında da araçların ihtiyaçlara uygun olarak güncellenebilmesi gelmektedir. Yine araçların bakım, onarım, sigorta ve vergi gibi maliyetlerinin araç kiralama şirketi tarafından karşılanması da filo kiralama Ankara hizmetinin avantajlı yanlarından birisidir. Uzun dönem araç kiralama aynı zamanda şirketlerin vergi ödemeleri açısından da pek çok avantaj sağlamaktadır. Peki, şirketlerin araç satın almak yerine uygun fiyatlı araç kiralama hizmetinden yararlanmasının vergisel avantajları nelerdir?

Şirketler Filo Kiralama Sayesinde KDV İndiriminden Faydalanabilirler

Şirketler, araç kiralamaya ihtiyaç duyduklarında uzun dönem ya da kısa dönem araç kiralama hizmetinden yararlanabilirler. Ancak bunun yerine araç satın almaya karar veren şirketler ise araçlarının ikinci el değeri ile ilgili endişe duyarlar. Yine araçlarını ikinci el değerine göre satışa çıkarmaları durumunda ise defter değeri ile satış değeri arasındaki fark nedeniyle vergi ödemeleri gerekmektedir. Aracın değerinin düşme riski ve vergi zorunluluğu ise filo kiralama Ankara hizmeti sayesinde ortadan kalkmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Bedelini Gider Olarak Gösterebilirler

Bunların yanı sıra araç satın alma durumunda Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)  kanunen kabul edilmeyen gider olarak kabul edilmektedir. Uzun dönem araç kiralamada ise Motorlu Taşıtlar Vergisi kiralama bedeline dâhil edilir. Bu da MTV bedelinin gider olarak gösterilmesini ve vergiden düşürülmesini sağlar. Yine araç muayenesi ve araç bandrolü gibi vergi bazlı ödemeler, filo kiralama durumunda gider olarak gösterilebilir. Ancak araç satın alma durumunda ise tüm bu ödemeler gider olarak gösterilmez.

Tüm bunların yanında ticari araç kiralamaekonomik sınıf araç kiralama ve 4x4 araç kiralama gibi hizmetlerden yararlanan şirketler, muhasebe kayıtlarında da kolaylık elde ederler. Çünkü filo kiralama ile temin edilen araçlar şirket varlıklarına eklenmez. Yine vadesi henüz gelmemiş ileri tarihli kira bedelleri mali borçlara dâhil edilemeyeceği için şirket bilançosu güçlü görünür ve borçlanma kapasitesi ile ilgili herhangi bir sorun yaşanmaz.