Filonuzu Oluştururken Bunlara Dikkat Edin!

Filonuzu Oluştururken Bunlara Dikkat Edin!

Şirketler için filo oluşturmak, önemli bir ihtiyaç olduğu gibi aynı zamanda meşakkatli bir süreçtir. Bu nedenle şirketin ihtiyacı olan araç sayısı kaç olursa olsun, öncelikli olarak filo stratejisi belirlenmeli. Belirlenen strateji, şirket ihtiyaçlarından doğar ve iş akışını direkt olarak etkiler. Amaç ve hedeflere uygun bir araç filosu yaratmak ve sonraki süreçte filonun sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için strateji belirlerken birkaç faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Bu anlamda ilk olarak araç filosunda yer alan araç sayısı ve filoda yer alacak kişiler belirlenmelidir. Ekibin belirlenmesinin ardından araçların kullanılacağı mesafeler ortalama olarak hesaplanmalıdır. Tüm bu süreç, filo kiralama işlemi sırasında doğru araçların tercih edilmesi için yardımcı olacaktır.

Diğer yandan ne kadar önlem alınırsa alınsın, beklenmedik aksaklıklar gerçekleşebileceği göz önünde bulundurulmalı ve filo kiralama Ankara sözleşmenizi dikkatlice oluşturmalısınız. Peki, filo oluştururken dikkat edilmesi gereken diğer noktalar hangisidir?

Filo Kiralama ile Temin Edilen Araçlar Hangi Sıklıkla Değiştirilmeli?

Şirketinizin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayan bir filo oluşturmak için zaman zaman araçlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bu işlem ise filo kiralama sırasında oluşturulan poliçeye sadık kalınarak yapılmalıdır. Yani filo oluşturulmadan önce karşılıklı belirlenen kurallar çerçevesinde gerçekleştirilmelidir. Yine araçlarınızı hangi sıklıkla değiştirmeniz gerektiğini belirlemek adına filonuzda yer alan araç tiplerini analiz etmeniz gerekir. Böylece hangi aracın ne sıklıkla bakıma ihtiyaç duyacağını veya değiştirilmesi gerektiğini ön görebilmeniz mümkündür. Bu işlem aynı zamanda gelecekte çıkabilecek bakım ve onarım maliyetlerini en aza indirmenizi sağlar, iş akışınızın sekteye uğramasının önüne geçer.

Filonun Performans Ölçümü Nasıl Takip Edilmeli?

Filonuzun sürekli güncel kalması ve filo performans ölçümünün takibi için filo yöneticisine ciddi görevler düşmektedir. Bu noktada filo yöneticisi tarafından filo kullanımı, filo uygunluğu ve maliyet gibi faktörler göz önünde bulundurularak ilgili bilgi sağlanır. Ayrıca filo yönetimi kesinlikle iş yönetiminin bir parçası olmalıdır. Filo yönetim sürecini iş yönetiminize dâhil ederek şirketinizin hedeflerine paralel bir akış sağlayabilirsiniz.

Tüm bunların yanında uygun fiyatlı araç kiralama hizmetinden yararlanarak oluşturduğunu filonuzun büyüklüğü ne olursa olsun, yola çıkarken hazırladığınız filo stratejiniz hem zaman hem de giderler anlamında tasarruf etmenizi sağlar. Üstelik bu stratejinizi araç kiralama şirketiniz ile paylaşabilir, ticari araç kiralama ya da ekonomik sınıf araç kiralama süreçleri ile ilgili özel bir çalışma isteyebilirsiniz.